Ģenētiskā materiāla banka

Ģenētiskā materiāla banka

iVF Riga atvēra pirmo oficiālo ģenētiskā materiāla banku Eiropā. Tā ir speciāli aprīkota ar saldēšanas sistēmu, kur glabājas cilvēku reproduktīvās šūnas – spermatozoīdi, olšūnas (oocīti) un embriji. Pašu ģenētiskā materiāla saglabāšanas nepieciešamība – spermatozoīdu vai olšūnu – var rasties pacientiem, kuri plāno vēža vai citu smagu saslimšanu ārstēšanu. Pēc minēto saslimšanu ārstēšanas ir liels risks sastapties ar neauglības problēmu gan sievietei, gan vīrietim.

Lēmumu par ģenētiskā materiāla sasaldēšanu un saglabāšanu var pieņemt arī absolūti veseli cilvēki, kuri neplāno šobrīd kļūt par vecākiem, bet kuri vēlas saglabāt fertilitāti līdz brīdim, kad grūtniecība būs vēlama.

Neauglības ārstēšanas ciklā var būt apaugļotas dažas olšūnas, no kurām pēc tam veidojas embriji. Parasti dzemdes dobumā tiek ievadīti 1 līdz 2 embriji, bet palikušos labas kvalitātes embrijus sūta uz sasaldēšanu. Embriji var droši uzglabāties ģenētiskā materiāla bankā 10 gadus, gaidot nākamo transfēru sievietes organismā.

Brīdī, kad pāris ieplānos vēl vienu bērniņu, embriji tiks atkausēti un pārnesti pacientes dzemdes dobumā, kas pamatīgi atvieglo mākslīgas apaugļošanas ciklu, jo nav nepieciešams veikt olnīcu stimulāciju un punkciju.

Šodien jau skaidri redzams, ka ģenētiskā materiāla mūsdienīgas sasaldēšanas un saglabāšanas metodes ir absolūti drošas, gan attiecībā uz reproduktīvām šūnām, gan embrijiem. Teorētiski ģenētiskais materiāls var uzglabāties bezgalīgi, bet Latvijas Republikas likumdošana ierobežo saglabāšanas periodu līdz 10 gadiem.