Jaunumi

26.09.2016

ESHRE campus Amsterdamā

ESHRE campus Amsterdamā

No 22. līdz 23. septembrim klīnikas iVF Riga vadītāja Violeta Fodina un Embrioloģijas laboratorijas vadītāja Evija Jokste Pīmane apmeklēja konferenci Nīderlandē Amsterdamā.

ESHRE campus rīkotajā kursā “Novel gamete manipulation technologies in ART: SEEM (safety, ethical, efficient, moral) okay?” tika apskatīti jaunākie sasniegumi manipulācijām ar dzimumšūnām, kā arī jaunas ārstēšanas metodes pacientiem, kuri saskārušies ar neauglību:

  • Kodolu un mitohondriju transfēra metodes;
  • No cilmes šūnām iegūtu dzimumšūnu izmantošana;
  • Iespēja rediģēt genomu dzimumšūnās un embrijos.

Kodola transfēru ierosina izmantot kā paņēmienu ārstēt mitohondriju DNS traucējumus. Šobrīd jau tiek veikta olšūnu citoplazmas ziedošana, atjaunojot citoplazmu no donora olšūnas, dažādu indikāciju gadījumā.

Plaši pētījumi tiek veikti par dzimumšūnu radīšanu no pluripotentām cilmes šūnām, kas nodrošina iespēju steriliem pacientiem iegūt savus ģenētiskos pēcnācējus.

Gēnu rediģēšana, kas ieguvusi lielu interesi starp zinātniekiem visā pasaulē, var tikt veikta jau olšūnu vai embriju līmenī, kas aktualizē eigēnikas jautājumus.

Šie trīs jautājumi tika izskatīti no dažādām zinātniskajā pusēm (patreizējā efektivitāte), ētikas/morāles principiem (vai šīs tehnoloģijas ir jāpielieto un kādām indikācijām?), kā arī no drošības/kvalitātes skatu punkta (kādi riski ir ietverti? Kāds ir pieļaujamais risks?). Kursa pamarā bija lieliska kombinācija dzimumšūnu manipulāciju tehnoloģijām un sarežģītām molekulārām darbībām ar pievienotiem ētikas un drošības aspektiem. Katras sesijas beigās notika debates starp dalībniekiem, kuras ierosināja lektori un ESHRE speciālo interešu grupu pārstāvji.


Atpakaļ uz Jaunumi