3D, 4D ultrasonogrāfija grūtniecēm

Jebkura sieviete gaidībās uztraucas par sava topošā bērna attīstību. Visprecīzāk to var noskaidrot ar augļa ultrasonogrāfiskās izmeklēšanas palīdzību.

Pēdējā laikā arvien lielāku popularitāti gan pacientu, gan ārstu vidū iegūst jaunā ultraskaņas diagnostikas metode – 3D/4D ultrasonogrāfija, kura ievērojami palielina iespējas diagnostikas jomā, saglabājot drošību un nekaitīgumu. Klīnikā „iVf Rīga”  piedāvā iespēju veikt 3D/4D izmeklējumu.

3D USG – bērna statiskie trīsdimensiju attēli, kas ir līdzīgi fotogrāfijām.
4D USG – kustīgi attēli 3D formātā, kurus Jūs varat redzēt reālā laika režīmā. Ja Jūs vēlaties veikt 4D USG, Jums var piedāvāt veikt izmeklējuma ierakstu dažādos datu nesējos pēc Jūsu izvēles.

2D izmeklējums ļauj iegūt attēlu uz plaknes. 3D USG bilde ir atšķirīga: pirmkārt, attēls ir telpisks un krāsains; otrkārt, var redzēt mazuļa ārieni visos sīkumos. Jums ir iespēja ieraudzīt bērna mutes un deguna formu, to, kā viņš žāvājas vai rāda mēlīti, mēģināt uzminēt, kam mazulis ir vairāk līdzīgs – māmiņai vai tētim. Šis izmeklējuma veids ir tikpat drošs kā parastais, jo attēls tiek veidots no divdimensiju segmentiem, kas ir pārveidoti bildē,līdz šim nav konstatēta jebkāda kaitīga ietekme.

No medicīniskā viedokļa 3D un 4D attēli dažreiz var detalizētāk parādīt jau diagnosticētas attīstības patoloģijas. Telpisks attēls ļauj labāk apskatīt dažas struktūras  dažādos leņķos, kas nav iespējams, veicot izmeklējumu parastā divdimensiju režīmā. Tas var palīdzēt ārstiem laicīgi izstrādāt bērna ārstēšanas plānu pēc dzimšanas. 3D USG var būt efektīva ekstremitāšu, sejas, mugurkaula, sirds un citu iekšējo orgānu apskatei.

Grūtnieču aprūpē 3D/4D USG izmanto kā papildus izmeklēšanas metodi, t.i. šīs izmeklējums papildina, bet nekadā gadījumā neizslēdz standarta divdimensiju ultrasonogrāfijas skrīningu, ko pielieto prenatālajā diagnostikā kopā ar bioķīmisko asins analīzi.

Ja Jūs vēlaties veikt 3D vai 4D izmeklējumu, tam ir jāpiesakās privāti.

3D/4D izmeklējumiem ir daži ierobežojumi, kas ir saistīti ar grūtniecības laiku, augļa pozīciju u. t. t. Vislabāk veikt 3D/4D USG starp 26. un 30. grūtniecības nedēļām. Līdz 26. nedēļai Jūsu mazulim ir pārāk plāna zemādas tauku kārta, tapēc galvaskausa kauli būs redzami caur ādu. Savukārt pēc 30. nedēļas bērna galviņa būs novietota zemāk – iegurņa rajonā, un Jūs varat neieraudzīt viņa sejiņu. Ja parastais divdimensiju USG izmeklējums aizņem 15 – 30 minūtes, tad 3D nepieciešams vairāk laika – 45 – 50 minūtes.

Jūsu vēlēšanās ieraudzīt bērna sejiņu attēlā ir pilnīgi dabiska, bet, vai tas būs iespējams, lielā mērā ir atkarīgs no augļa pozīcijas. Ja mazulis ir novietots ar seju pret Jūsu vēderu un apkārt ir pietiekams amniotiskā šķidruma daudzums, tad, visticamāk, izdosies skaidri ieraudzīt viņa sejiņu. Bet, ja bērns, piemēram, pagriež muguriņu pret USG aparāta zondi, vai apkārt ir nedaudz augļūdens, vai Jums ir blīva tauku kārta vēdera rajonā, tad saskatīt viņa sejiņu vairs neizdosies, varēs redzēt tikai mazuļa muguriņu vai pirkstiņus uz kājām un rokām.

Dažreiz USG speciālists var palūgt Jūs aiziet pastaigāties vai atnākt vēlreiz pēc nedēļas, kad bērns ieņems ērtāku pozīciju.
Dažos gadījumos kārdinajums ieraudzīt mazuli tiek papildināts ar medicīniskām indikācijām 3D ultrasonogrāfijai. Taču jābūt saprātīgai attieksmei pret USG izmeklējumu biežumu, jāzina, kādēļ un pēc kādām indikācijām tiks veikta 3D USG. Bez USG mūsdienās ir arī citas intrauterīnā augļa stāvokļa un attīstības kontroles metodes.