Uzdod savu jautājumuclose
* - Obligātie lauki

Dzemdes dobuma pārbaude – histeroskopija

Histeroskopija ir plaši pielietojama mazinvazīva ginekoloģiska manipulācija, kuras laikā var diagnosticēt dzemdes kakla un dzemdes dobuma patoloģiju. Histeroskopija tiek veikta ar maza izmēra histeroskopa (optiskās zondes) palīdzību pēc speciāla šķidruma ievadīšanas dzemdes dobumā. Metode dod iespēju diagnosticēt miomas mezglus, gļotādas slāņa izmaiņas, dzemdes attīstības anomālijas, novērtēt dzemdes dobuma un daļēji arī olvadu stāvokli, kā arī nepieciešamības gadījumā vienlaicīgi veikt nelielu operatīvo terapiju (mazu polipu noņemšana, veidojuma biopsija utt.)
Klīnikā iVF Riga diagnostiskā histeroskopija tiek veikta ar tievu lokanu (flexible) histeroskopu. Manipulācija nav sāpīga, un narkoze nav nepieciešama.

Kurā cikla dienā tiek veikta histeroskopija?

Lai precīzāk diagnosticētu dzemdes dobuma patoloģiju, diagnostisko histeroskopiju visbiežāk veic menstruālā cikla pirmās fāzes laikā (5. - 11. dienā no menstruācijas sākumā). Pēc nepieciešamības varētu būt veikta arī citā menstruālā cikla dienā.

Histerorezektoskopija (operatīvā histeroskopija)

Histerorezektoskopija ir invazīva ginekoloģiska manipulācija, kad polipi, miomas un citas dzemdes dobuma patoloģijas tiek noņemtas ķirurģiski ar histerorezektoskopa palīdzību. Histerorezektoskops ir aprīkots ar gaismas avotu, videokameru un īpaši aprīkotu elektroķirurģisko instrumentu komplektu, kas paredzēts tikai manipulācijām dzemdes dobumā. Operācijas laikā histerorezektoskops tiek ievietots dzemdes dobumā caur dzemdes kakla kanālu. Attēls tiek projicēts videomonitorā, kas ļauj ārstam redzēt attēlu un kontrolēt manipulācijas izpildi, kā arī noņemt patoloģiskus veidojumus no dzemdes gļotādas un veikt arī sarežģītākas operācijas dzemdes dobumā, piem., starpsienu pārdale dzemdes dobumā, submukozu miomas mezglu rezekcija.

Kādos gadījumos tiek veikta histerorezektoskopija?

Indikācijas:

  • endometrija polipi (dzemdes dobuma polipi);
  • endometrija hiperplāzija (gadījumos, ja endometrija hiperplāzija nepadodas medikamentozai terapijai jeb recidivē);
  • intrauterīnās sinehijas (dzemdes dobuma saaugumi, salipumi);
  • Ašermana sindroms;
  • intrauterīnās starpsienas;
  • submukozas dzemdes miomas (labdabīgi jaunveidojumi dzemdes muskuļslānī);
  • diagnoze “neauglība” (bieži pēc procedūras iestājas dabiska grūtniecība).

Kā notiek histerorezektoskopija?

Histerorezektoskopija parasti notiek īslaicīgas intravenozas anestēzijas ietekmē un aizņem 20-40 minūtes. Pēc manipulācijas beigām pacientei jāpavada dienas stacionārā dažas stundas, un pēc atkārtotas ārsta apskates paciente var doties mājās tajā pašā dienā. Operācijas veikšanai nav nepieciešama īpaša sagatavošana, protams pacientei jābūt veselai ar atbilstoši normālām analīzēm no dzemdes kakla un maksts. Uz operāciju jāierodas tukšā dūšā. Operācijas laikā paciente saņem arī dzemdi savelkošus līdzekļus un antibakteriālo terapiju iekaisīgu problēmu profilaksei.
Pēcoperācijas periodā var būt vieglas sāpes vēdera lejas daļā vai neliela asiņošana pirmajās dienās pēc operācijas. Parasti pēc operācijas nav nepieciešama nekāda papildus terapija, un jau nākamajā dienā droši var atgriezties ierastajās dienas gaitās, ierobežojot fiziskās aktivitātes pāris dienas.

Klīnikā iVF Riga histerorezektoskopiju veic Dr. Dace Melka, augstākās kvalifikācijas operējošs ārsts-ginekologs ar vairāk kā 35 gadu darba stāžu.

Zvanīt