Uzdod savu jautājumuclose
* - Obligātie lauki

Ultrasonogrāfiskie izmeklējumi grūtniecības laikā

Ultrasonogrāfija topošai māmiņai un mazulim ir nekaitīga metode. Bērns netiek pakļauts stresam izmeklējuma laikā. Līdz šim nav saņemti nekādi US kaitīgo seku apstiprinājumi pacientiem vai speciālistiem, kas veic šo izmeklējumu ikdienā. Esošie dati rāda, ka US prātīgas izmantošanas priekšrocību ir krietni vairāk nekā iespējamo blakusefektu, ja tādi vispār ir. US drīkst veikt neierobežotā skaitā, taču ir ļoti skaidri jāapzinās katra izmeklējuma mērķi un uzdevumi, US izmeklēšanai jābūt stingrām medicīniskām indikācijām. Lai sagatavotos šim US izmeklējumam pacientei nav nepieciešama īpaša sagatavošanās, lai varētu vieglāk izvērtēt dzemdes kakla kanālu, iesaka neiztukšot urīnpūsli pirms izmeklēšanas.


Grūtniecības laikā sievietes nereti izjūt bailes un bažas par topoša bērna veselību, pārdzīvo, vai auglis pilnvērtīgi attīstās. Lai pārliecinātos, ka ar mazuli viss ir kārtībā, var veikt US skrīninga izmeklējumu.

Ultrasonogrāfija grūtniecības laikā dod iespēju:

  • izslēgt svarīgākās un bīstamākās augļa attīstības patoloģijas
  • atklāt apstājušos grūtniecību
  • precizēt grūtniecības iestāšanās laiku, ja ir bijušas neregulāras menstruācijas, vai nav zināms bērna ieņemšanas laiks
  • savlaicīgi diagnosticēt grūtniecības norises sarežģījumus
  • kontrolēt augļa attīstību un pašsajūtu

Cik bieži jāveic ultrasonogrāfiskie izmeklējumi (US) grūtniecības laikā?

Grūtniecības laikā ultrasonogrāfijas pārbaudi nepieciešams iziet 3 reizes:

  • 11 – 13. grūtniecības nedēļā (I trimestris)
  • 20 – 22. grūtniecības nedēļā (II trimestris)
  • 32 – 34. grūtniecības nedēļā (III trimestris)

Īpaša nozīme ir US diagnostikai grūtniecības I trimestrī (11 – 13.nedēļā). Šajā attīstības etapā ar US palīdzību jau var pamanīt iedzimtas attīstības patoloģijas pazīmes (ieskaitot hromosomālas patoloģijas, sirdskaites u.c.)

Nepieciešamība veikt ultrasonogrāfijas izmeklējumu pirms dzemdībām rodas ļoti reti. Tie ir gadījumi, kad iegūta informācija var ietekmēt dzemdību vadīšanas taktiku, parasti tad, ja grūtniecības norise ir apgrūtināta. Indikācijas nosaka ārstējošais ārsts.

Prenatālā diagnostika, kuras pamatelements ir US, ir orientēta uz to, lai agrīni izslēgtu smagas iedzimtas augļa anomālijas. Ja patoloģija ir konstatēta grūtniecības I trimestrī, sievietei ir iespēja pārtraukt grūtniecību agrīnā augļa attistības stadijā, kas ir mazāk kaitīgi viņas veselībai. Ja sieviete izvēlās grūtniecību saglabāt, viņai un viņas partnerim ir pietiekami daudz laika, lai sagatavotos bērna ar īpaša vajadzībām nākšanai pasaulē, kuram no pirmajām dienām būs nepieciešama specializēta aprūpe. Ārsti informē pāri par agrīnās rehabilitācijas iespējām bērniem ar iedzimtām anomālijām un brīdina par pieņemtā lēmuma iespējamām sekām un riskiem.

Zvanīt