Uzdod savu jautājumuclose
* - Obligātie lauki

Kādēļ ir vajadzīgi spermas donori?

Olšūnu apaugļošana ar donora spermu tiek pielietota ģimenēm ar smagas formas neauglību vīriešiem, kā arī, ja ir iespējama smagas ģenētiskas slimības nodošana no tēva bērnam. Tas arī ir risinājums, ja vīrietis onkoloģiskas saslimšanas ārstēšanas procesā tika pakļauts staru vai ķīmijterapijai, kā arī vientuļām sievietēm.

Klūstot par spermas donoru, Jūs varat palīdzēt neauglīgiem pāriem tikt pie tik ilgi gaidītā mazuļa!

Kas var kļūt par spermas donoru?

Par spermas donoru var kļūt jebkurš vesels vīrietis vecumā no 18 līdz 45 gadiem.

Potenciālie spermas donori nedrīkst slimot ar STS un citām infekcijām, viņiem un viņu radiniekiem nedrīkst būt pārmantotās ģenētiskās slimības, ka arī donora spermas parametriem jāatbilst noteiktiem kritērijiem.

Vai potenciāli vecāki var uzzināt, kurš ir bijis spermas donors?

Pēc Latvijas Republikas likumdošanas, potenciālajiem vecākiem drīkst izpaust tikai informāciju par dzimumšūnu donora ģenētiskajiem un antropometriskajiem datiem (augumu, svaru, ādas, matu un acu krāsu, asins grupu un rēzus piederību, izglītības līmeni, pārslimotām slimībām). Nekāda personīga rakstura informācija par donoru un viņa fotogrāfijas nav pieejamas.

Vai spermas nodošanai ir speciāli jāsagatavojas?

3-5 dienas pirms spermas nodošanas jāatturas no dzimumattiecībām, alkohola un antibiotiku lietošanas, kā arī sildošām procedūrām (pirts, karstās vannas) u.tml.

Kā var kļūt par spermas donoru?

Lai kļūtu par programmas dalībnieku, ir nepieciešams pierakstīties uz materiāla nodošanu (spermogrammu) jebkurā Jums ērtā laikā, darba dienās, laiku iepriekš saskaņojot ar klīnikas koordinatoriem.
Analīze ir bez maksas.
Spermas paraugs tiek iegūts masturbācijas procesā tam speciāli paredzētā telpā, kur donoru neviens netraucēs. Spermas parametrus izvērtē laboratorijā. Nedēļas laikā ar Jums sazināsies mūsu koordinators un nokomentēs Jūsu rezultātus. Ja analīze atbilst noteiktiem kritērijiem, Jūs tiksiet uzaicināts uz turpmākiem izmeklējumiem, Jums tiks izskaidrota procesu norise un tiks atbildēts uz Jums interesējošiem jautājumiem.

Donoram veic sekojošus pamatizmeklējumus:

 • asinsgrupas noteikšana (ABO);
 • rēzus faktora noteikšana;
 • kariotipa noteikšana;
 • Treponema Pallidum pasīvās hemaglutinācijas tests (TPHA); asins analīzes
 • cilvēka imūndeficīta vīrusa tests (HIV);
 • B un C hepatīta antivielu noteikšana;
 • mikroprecipitācijas reakcija ar inaktivētu serumu (SED);
 • seksuāli transmisīvo infekciju (gonorejas, trihomoniāzes, hlamidiozes) noteikšana – uztriepe no urīnizvadkanala;
 • spermogramma
 • psihiatra-narkologa konsultācijas
 • ģenētiķa konsultācijas

Ja izmeklējumu rezultāti ir normas robežās, ar donoru tiek sastādīts līgums par sadarbību, kurā tiek atrunātas abu pušu saistības. Tad tiek nodots vēl viens spermas paraugs, kurš tiek sasaldēts un uzglabāts speciālos apstākļos laboratorijā sešus mēnešus. Pēc sešiem mēnešiem donors atkārtoti nodod asins analīzes un iztriepes uz infekcijām, un, ja tās atbilst visiem kritērijiem, donora sperma var tikt izmantota.

Cik bieži var nodot spermu?

Spermu var nodot reizi mēnesī, ievērojot visas klīnikas prasības par sagatavošanos analīzei.

Kādi ieguvumi ir spermas donoriem?

Potenciālajiem spermas donoriem tiek veikta pilnvērtīga bezmaksas veselības pārbaude, t.sk. arī analīzes uz STS, citām infekcijām un hromosomu komplekta īpašību novērtējums.

Ziedojot spermu, vīrieši varēs pārliecināties par savas spermas kvalitāti, kas ir īpaši svarīgi vīriešiem, kuriem vēl nav bērni, bet kuri nākotnē plāno ģimenes pieaugumu.

Spermas donori saņem kompensāciju par piedalīšanos programmā.

Pieteikties bezmaksas konsultācijai un uzdodot Jūs interesējošus jautājumus iespējams zvanot klīnikā iVF Riga pa tālruni: +371 67111117, vai rakstot uz mūsu e-pastu: ivfriga@ivfriga.eu

Zvanīt