Uzdod savu jautājumuclose
* - Obligātie lauki

COVID-19 un grūtniecība

IVF Riga
https://www.ivfriga.lv/jaunumi.html2020-06-09

COVID-19 jeb SARS-CoV-2 vīrusa infekcija ir viens no koronavīrusu veidiem, kas ir spējīgs inficēt cilvēku. Tas tika konstatēts Ķīnā 2019. gada decembrī un kopš tā laika ir plaši izplatījies visā pasaulē. Joprojām nav zināms daudz par šī vīrusa ietekmi uz cilvēka organismu, kā arī nav atrastas specifiskas terapijas vai vakcīnas, kas spētu pasargāt no inficēšanās, vai atvieglot slimības norisi. Labā ziņa ir tā, ka vīruss visbiežāk norit viegli, pat asimptomātiski. Lielākam riskam attīstīties smagākai saslimšanai ir pakļauti tie cilvēki, kam ir dažādas blakussaslimšanas, kas ir lielākā vecumā, vai, atsevišķos gadījumos, citu, vēl neskaidru, iemeslu dēļ. Lai ierobežotu vīrusa izplatību, ir nepieciešams ievērot SPKC rekomendācijas, īpašu uzmanību pievēršot higiēnai un fiziskās distancēšanās noteikumu ievērošanai.
Pagaidām ir maz zināms par COVID-19 ietekmi uz grūtniecību, sevišķi ņemot vērā, ka vīrusa izplatība pasaulē ilgst vien sešus mēnešus. Lielāks informācijas apjoms ir par vēlīnākiem grūtniecības posmiem, taču informācijas apkopošana pasaulē turpinās.
No tā, kas pašlaik zināms, varam atbildēt uz biežāk uzdotajiem jautājumiem:

Risks saslimt ar COVID-19 grūtniecības laikā

Grūtniecības laikā organisms katrai sievietei reaģē citādāk un individuālu organisma īpatnību dēļ var palielināties uzņēmība pret dažādām vīrusu infekcijām. Pēc pašreiz pieejamajiem datiem, grūtniecības laikā nav paaugstināts risks, ka organisms varētu būt uzņēmīgāks pret COVID-19. Ja Jūs strādājat jomā, kur pastāv augstāks risks saskarties ar potenciāli inficētām personām (piemēram, medicīnā vai apkalpojošā sfērā), iesakām īpaši rūpīgi sekot rekomendācijām, lai izvairītos no saslimšanas.

Smagāka saslimšanas norise grūtniecības laikā

Patlaban nav datu par to, ka grūtniecības laikā COVID-19 noritētu smagāk, vai ar paaugstinātu komplikāciju risku.
ASV, Ņujorkā, veiktā pētījumā par COVID-19 izplatību grūtnieču vidū, no 215 testētām pacientēm, kas tika uzņemtas dzemdību nodaļā, tikai 4 bija ar paaugstinātu temperatūru, vai citiem simptomiem, kas norādīja uz saslimšanu ar COVID-19. No pārējām 211 pacientēm analīze bija pozitīva 29 pacientēm, un no tām tikai trīs pacientēm parādījās COVID-19 simptomi līdz izrakstīšanās dienai vai pēc tam. Tātad, 26 no COVID-19 pozitīvajām pacientēm bija asimptomātiskas.
Dati, kas apkopoti Ķīnā, liecina, ka smagāka saslimšanas gaita grūtniecības laikā var būt, bet tā būtiski neatšķiras no pārējās populācijas. No apskatītajām 118 sievietēm, tikai deviņām bija smagāka vīrusa norises gaita, bet plaušu mākslīgā ventilācija bija nepieciešama tikai vienā gadījumā. Turklāt visas sievietes izveseļojās. Pēc atveseļošanās, atkarībā no grūtniecības termiņa, grūtniecība turpinājās vai beidzās ar veiksmīgām dzemdībām. Grūtniecības pārtraukšanās fiksēta 9 gadījumos, taču nav saistīta ar COVID-19 norisi. Autori arī atklāj, ka lielā daļā gadījumu veikts ķeizargrieziens, baidoties no COVID-19 ietekmes uz bērna veselību. Veicot COVID-19 analīzi trīs jaundzimušajiem bērniem un mātes pienam, nevienā gadījumā nav konstatēts COVID-19 pozitīvs rezultāts.

COVID-19 ietekme uz grūtniecības norisi

Šobrīd nav datu, ka COVID-19 ietekmētu grūtniecību. Nav vērojams paaugstināts grūtniecības pārtraukšanās gadījumu skaits, kā arī nav fiksēti gadījumi, ka COVID-19 ietekmējis bērna attīstību agrākā vai vēlākā grūtniecības posmā. Ņemot vērā COVID-19 infekcijas ilgumu pasaulē, šie dati vēl nav pilnīgi, jo nav iespējams spriest par visām grūtniecības stadijām. Ir atsevišķi ziņojumi par priekšlaicīgām dzemdībām grūtniecēm, kam konstatēta COVID-19 saslimšana, taču nav pierādījumu, ka tas būtu saistīts tieši ar saslimšanu.

Grūtnieču aprūpe COVID-19 pandēmijas laikā

COVID-19 nav iemesls, lai pārtrauktu grūtnieču aprūpi. Jums ir nepieciešams sekot līdzi gan savai pašsajūtai, gan arī tam kā aug un attīstās mazulis. Ja Jums saslimšana nav konstatēta, noteikti jāturpina vizītes un jāievēro vizīšu plāns. Ja Jums tiek konstatēta COVID-19 infekcija, sazinieties ar savu grūtniecību uzraugošo ārstu vai vecmāti, lai vienotos par tālāko aprūpes plānu. Ja rodas simptomi, kas liecina, ka saslimšana kļūst smagāka, vai arī rodas problēmas ar grūtniecības attīstību, kā arī, ja jūtat, ka tuvojas dzemdības, nekavējoties sazinaties ar Neatliekamās Medicīniskās Palīdzības dienestu, un brīdiniet, ka Jums ir COVID-19 saslimšana. Tas ir būtiski, lai ne tikai saņemtu palīdzību, bet arī lai pasargātu mediķus no saslimšanas.

COVID-19 un jaundzimušais

Joprojām dati par COVID-19 vīrusa nodošanu jaundzimušajiem ir nepietiekami. Pašlaik pieejamie dati liecina, ka risks bērnam saslimt ar COVID-19 grūtniecības laikā ir niecīgs. Aprakstītie gadījumi, kad jaundzimušajam konstatēta COVID-19 infekcija, liecina, ka inficēšanās visticamāk notikusi jau pēc dzimšanas. Dati par barošanu ar krūti ir nepilnīgi, taču norāda uz to, ka infekciju nav iespējams nodot caur mātes pienu. Tas nozīmē, ka ir iespējama barošana ar krūti, arī tad, ja esat inficēta ar COVID-19, ja vien rūpīgi sekojat ārstu norādījumiem, lai izvairītos no zīdaiņa inficēšanas riska. Kā liecina pieejamā informācija – bērni ar COVID-19 neslimo, vai slimo asimptomātiski vai viegli. Līdz šim arī nav pierādījumu, ka jaundzimušie un zīdaiņi būtu uzņēmīgāki, vai slimotu smagāk. Protams, jaundzimušais būs uzņēmīgāks pret infekcijām, jo viņa imūnsistēma ar jebkuru saslimšanu saskaras pirmoreiz, taču Jūsu pienā ir vielas, kas var pasargāt mazuli no dažādām saslimšanām, kā arī stiprina imūnsistēmu.


Back
Zvanīt