Uzdod savu jautājumuclose
* - Obligātie lauki

Grūtniecība: sajūtas, izmaiņas, padomi

1. trimestris: agrīna grūtniecība - 13. nedēļa
IVF Riga
https://www.ivfriga.lv/jaunumi.html2020-08-26

Kas ir grūtniecība?

Grūtniecība ir brīnišķīgs laiks sievietes dzīvē. Jūs gaidāt jaunas dzīvības rašanos, un šis aizraujošais notikums mainīs līdz nepazīšanai visu Jūsu turpmāko dzīvi. Ir svarīgi saņemt pozitīvas emocijas, jo tās veicina endorfīnu veidošanos, kas pozitīvi ietekmē topošā bērniņa endokrīno sistēmu. Sieviete, kas atrodas stāvoklī, ir ļoti neaizsargāta, viņai ļoti svarīga ir tuvinieku aizsardzība un atbalsts.
Mums ir vajadzīgs spēks, lai fiziski un psiholoģiski sagatavotos dzemdībām. Notiek organisma pārstrukturēšanās, tai skaitā arī nervu sistēmas. Tādējādi mainās garastāvoklis – izteikta raudāšana, paaugstināta jūtība un spēcīga emocionalitāte.

Grūtniecība ir periods no pēdējā menstruālā cikla pirmās dienas līdz dzemdībām. Normāla pilna laika grūtniecība ilgst 9 mēnešus (40 nedēļas) un nosacīti tiek sadalīta trīs trimestros. Katru trimestru raksturo īpašas funkcionālās izmaiņas gan mātes, gan mazuļa ķermenī. Pirmais trimestris - līdz 13. nedēļai; otrais trimestris - no 14. līdz 26. nedēļai; trešais - no 27. nedēļas līdz dzimšanai.

Kādas ir izmaiņas mātes un mazuļa ķermenī, sajūtas, problēmas; kas ir iespējams un kas nav?

Mammai:
Vissvarīgākās izmaiņas ir menstruāciju neesamība. Mainās arī hormonālais fons, tas izskaidro biežās garastāvokļa maiņas, paaugstinātu emocionalitāti. Asinis sāk aktīvi plūst uz dzemdi, tāpēc citās ķermeņa sistēmās var rasties skābekļa bads, kas var izraisīt reiboni un ģīboni, kā arī ātru nogurumu. Šajā periodā sievietei ir ļoti svarīgi vairāk atpūsties un pietiekami gulēt. Dzemde aug lielumā un spiež uz urīnpūsli, kas var izraisīt biežu urinēšanu. Palielinās jutīgums un parādās sāpīgas sajūtas krūtīs, krūšgali uzbriest, piena dziedzeri kļūst sāpīgāki - ķermenis gatavojas laktācijai.
Hormonālā pārstrukturēšanās bieži izraisa aizcietējumus - progesterons samazina zarnu muskuļu tonusu, palēninot peristaltiku. Lai uzlabotu zarnu darbību, ieteicams dienā izdzert apmēram 8 glāzes šķidruma, ēst svaigus dārzeņus, augļus, piena produktus un neaizrauties ar trekniem pārtikas ēdieniem, pilnpienu un sātīgiem konditorejas izstrādājumiem.
1. trimestra īpatnība ir toksikoze (apetītes zudums, slikta dūša, vemšana, īpaši no rīta). Parasti toksikoze pilnībā izzūd līdz 12.-13. nedēļai.

Pirmajā trimestrī (pirms 12. nedēļas) Jums jāapmeklē ginekologs, jāreģistrējas grūtniecībai, jāveic nepieciešamie izmeklējumi un testi pirmajam trimestrim, kā arī jānoformē Mātes pase. Ir svarīgi zināt, vai Jūsu ģimenē vai Jūsu vīra ģimenē ir iedzimtas ģenētiskas slimības. Noteikti informējiet par to ārstu un, ja nepieciešams, veiciet nepieciešamos izmeklējumus.

Mazulim:    
Pats maģiskākais un aizraujošākais periods, kad no pāris šūnu sakopojuma dažu nedēļu laikā izaug mazs cilvēciņš. Sākas visu mazuļa galveno orgānu un sistēmu izveidošanās, veidojas placenta - orgāns, kas auglim piegādā barības vielas un skābekli. 1. trimestra beigās mazulim jau būs izveidojušies galveno orgānu un sistēmu aizmetņi: nervu sistēma, smadzenes, sirds. Ir pat niecīgi nagi!

Mazulis aug un attīstās - no magoņu sēklas lieluma 4. nedēļā līdz nektarīna lielumam 13. nedēļā.

1. trimestra padomi

  • Dzeriet daudz šķidruma, īpaši tīru ūdeni bez gāzes (8-10 glāzes dienā);
  • Noteikti atsakieties no alkohola un cigaretēm;
  • Kafijas vietā dzer zāļu tējas;
  • Daudz miega un atpūtas (vismaz 10 stundas dienā);
  • Vairāk svaiga gaisa;
  • Izvairieties no stresa, pārmērīga darba;
  • Ēdiet sabalansēti: vairāk dārzeņu, augļu, ogu, zaļumu;
  • Ēdiet pēc iespējas vairāk pārtikas, kas satur folijskābi (melone, apelsīns, tumši zaļi dārzeņi), dzelzi (liellopa aknas, graudaugi, pupas, rozīnes, rieksti), kurā ir daudz olbaltumvielu (maize, brūnie rīsi, kartupeļi, siers);
  • Izmantojiet tikai kvalitatīvus, svaigus produktus. Gatavojot ēdienu, izmantojiet "liesās" apstrādes metodes: tvaicēšana, sautēšana, cepšana cepeškrāsnī;
  • Lietojiet ārsta ieteiktos folijskābi un multivitamīnus.

Grūtniecības novērošana klīnikā iVF Riga: pieraksts pa tālr.: (+371) 67 111 117; ivfriga@ivfriga.eu; Zaļā iela 1, Rīga


Back
Zvanīt