Uzdod savu jautājumuclose
* - Obligātie lauki

Jaundzimušā cilmes šūnu saglabāšana

IVF Riga
https://www.ivfriga.lv/jaunumi.html2018-03-28

2016. gadā uz iVF Riga klīnikas bāzes tika atklāts iVF Riga Cilmes šūnu centrs, kas šobrīd ir vienīgā nacionālā cilmes šūnu banka Latvijas teritorijā. Cilmes šūnu centrs sniedz iespēju ģimenēm, kuras gaida bērniņa piedzimšanu, saglabāt jaundzimušā nabassaites cilmes šūnas.
Nabassaites asins un audu cilmes šūnas ir jaunas, aktīvas un dzīvotspējīgas šūnas, kuras spēj dalīties un pārvērsties par orgānu un audu šūnām.
Nabassaites asins cilmes šūnas ir spējīgas pārvērsties dažādās asins šūnās. Dažu slimību gadījumos, nabassaites asins cilmes šūnu transplantācija ir standarta ārstēšanas metode. Standarta ārstēšanas metode - tā ir ārstēšanas metode, kurā hematopoētisko šūnu transplantācija ir standarta, vispārēji atpazīstama terapijas metode. Dažu saslimšanu gadījumos tā ir vienīgā ārstēšanas metode. Citkārt, nabassaites asins cilmes šūnas var tikt izmantotas, kad pirmās līnijas terapija nav devusi vēlamos rezultātus vai slimības gaita ir izrādījusies pārlieku agresīva. Vairumam slimību, kuru ārstēšanai tiek izvēlēta hematopoētisko šūnu transplantācija, pamatā ir asins šūnu patoloģija, piemēram, leikoze, anēmija vai limfoma.  Nabassaites asins cilmes šūnu transplantāciju veic arī iedzimtu imūnsistēmas vai citu orgānu slimību gadījumos (Pīrsona sindroms, Hermanska-Pudlaka sindroms, u.c.), kā arī iedzimtu vielmaiņas slimību gadījumos (leikodistrofija, osteoporoze u.c.).
Šīs šūnas var uzskatīt par bērna bioloģisko apdrošināšanu. Jāpiemin, ka bērna nabassaites asins cilmes šūnas var izmantot arī tuvi radinieki (pirms tam ir nepieciešams veikt audu saderības testu - HLA tipēšanu).
Cilmes šūnu centrā ir izstrādāts drošs nabassaites asins paraugu iegūšanas un transportēšanas process. Nabassaites asins paraugs nonāk laboratorijā īsā laika periodā, kur tas tiek nekavējoties apstrādāts, tādējādi garantējot cilmes šūnu parauga augstāko iespējamo dzīvotspēju un kvalitāti.
Nabassaitē ir atrodams vēl viens cilmes šūnu veids - mezenhimālās stromālās šūnas. Šīs šūnas spēj diferencēties (pārtapt) par dažādu audu šūnām, tādēļ tās var izmantot bojātu audu atjaunošanai. Kā piemēru var minēt kādu gadījumu no traumatoloģijas - nedzīstoša lūzuma gadījumā tiek veikta operācija, kuras laikā cilmes šūnas tiek injicētas lūzuma vietā, kur tās tālāk pārtop par kaulu šūnām un veicina lūzuma dzīšanu. Tas ir tā saucamais "aizvietojošais mehānisms". Mezenhimālās stromālās šūnas spēj ietekmēt imūnsistēmas funkcionēšanu, kā arī nepieciešamības gadījumā mazināt iekaisumu. Pašlaik Eiropā noslēguma stadijā ir klīniskie pētījumi preparātiem, kuru pamatā ir mezenhimālās stromālās šūnas. Šo preparātu mērķis ir mazināt tā saucamo "transplantāta atgrūšanas reakcijas slimību" jeb GvHD, kas sastopama pēc kaulu smadzeņu transplantācijas onkoloģijas slimniekiem.
Mezenhimālo stromālo šūnu terapeitiskais efekts tiek plaši pētīts. 2017. gada beigās starptautiskajā klīnisko pētījumu datubāzē tika reģistrēti vairāk nekā 780 pētījumi, kuros tika izmantotas mezenhimālās stromālās šūnas (https://clinicaltrials.gov).
iVF Riga Cilmes šūnu centrā ir iespējams saglabāt jaundzimušā nabassaites asins un audu cilmes šūnas.
Nabassaites asins cilmes šūnu apstrāde un izdalīšana tiek veikta, izmantojot īpašas, standartizētas iekārtas. Cilmes šūnu centrā strādā augsti kvalificēti speciālisti, kuri ir izgājuši apmācības mūsdienīgos cilmes šūnu centros.
Lai iegūtu nabassaites mezenhimālo cilmes šūnu paraugu, iVF Riga Cilmes šūnu centrā tiek izmantota fermentatīvās apstrādes metode pēc kuras seko īslaicīga šūnu kultivēšana.  
Šī metode palīdz iegūt tīru mezenhimālo stromālo šūnu populāciju, kuras dzīvotspēja un bioloģiskās īpašības saglabāsies gan pēc ilgstošas kriogēnās uzglabāšanas, gan pēc šūnu atsaldēšanas.
Šūnas, kuru sasaldēšanai izmantota iVF Riga cilmes šūnu metode, var tikt izmantotas daudz ātrāk nekā šūnas, kuras tika sasaldētas nabassaites fragmentu sastāvā, tā kā šīs šūnas jau ir izdalītas no audiem pirms sasaldēšanas procesa, tās ir atlasītas un kultivētas līdz 1. pasāžai, kā arī tās ir izgājušas kvalitātes kontroli, izejot pārbaudi uz onkogenitāti.  
iVF Riga Cilmes šūnu centrs piedāvā topošajiem vecākiem:

  • Individuālu bezmaksas konsultāciju par cilmes šūnu saglabāšanu.
  • Ekskursijas Cilmes šūnu centra laboratorijās.

(Nepieciešams iepriekšējs pieraksts pa tālruni: +371 67 111 117; +371 26 600 533)

Uzticiet rūpes par savas ģimenes veselību iVF Riga Cilmes šūnu centram!

www.ivfrigastemcells.lv


Back
Zvanīt