Uzdod savu jautājumuclose
* - Obligātie lauki

Paneļdiskusija “Šūnu terapija – jaunas iespējas medicīnā vai mārketinga mīts?”

2017. gada 19. oktobrī Albert Hotel norisinājās paneļdiskusija “Šūnu terapija – jaunas iespējas medicīnā vai mārketinga mīts?”, kas pulcēja vairāk kā 30 apmeklētāju, tostarp iVF Riga pārstāvjus (Latvija), Oslo Universitātes Slimnīcas doktora grāda kandidāti Aleksandru Aizenštatu (Norvēģija), Rabīnu Medicīnas Centra direktoru Moshe Israeli (Izraēla), MTC-GmbH kvalitātes kontroles konsultantu Gunteru Loešeru (Austrija), RSU cilmes šūna transplantācijas centra vadītāju Ēriku Jakobsonu, Saeimas deputātu Martiņu Šicu, ARS diagnostikas centra vadītāju Janu Matuzalu kā arī biologus, ārstus, žurnālistus.
IVF Riga
https://www.ivfriga.lv/jaunumi.html2017-10-24

Dalībnieki diskutēja par šūnu terapijas iespējam, šūnu kvalitātes kontroli, labas ražošanas praksi un ētiskajiem aspektiem. 
Diskusijas vadītājs – Juris Šteinbergs – “GenEra” molekulārais ģenētiķis, kā arī “Bez Tabu” raidījuma vadītājs noradīja, ka diskusijas mērķis ir pulcēt kopā zinātniekus un speciālistus, lai apspriestu un parādītu, cik komplicēti ir strādāt šūnu nozarē, kā arī uzdeva jautājumu, vai Latvija ir gatava strādāt ar cilmes šūnām? 
iVF Riga medicīnas direktore Violeta Fodina norādīja, ka ir jāizglīto cilvēki par to, kas īsti ir cilmes šūnas, kādu palīdzību tās varētu sniegt pacientiem, un uzsvēra, ka ir ļoti svarīgi runāt par šūnu drošību. Ir jāsaprot, kādas ir problēmas šai jomai Latvijā un kā tas risināt. Lai uzsāktu cilmes šūnu ārstēšanu Latvijā, ir ļoti svarīga pieredze, un ir kritiski mācīties no kolēģiem ārzemes. 
Diskusijas laikā tika skaidrots, kas ir cilmes šūnas un kādas ir cilmes šūnu terapijas. A. Azeinštata uzsvēra, ka asins šūnu terapija nav rītdiena, pat ne šodiena, bet jau vakardiena, un šāda terapija ir pirmā izvēles opcijas asins slimību ārstēšanā. Dotajā brīdī pasaulē norisinās daudzi klīniskie pētījumi saistībā ar cilmes šūnām. Šāda veida klīniskie pētījumi norisinās un tiek kontrolēti pēc labas klīniskās praktikas. 
G. Loescher (Austrija) uzsvēra, ka ir svarīgi šūnu terapijās ievērot Labas ražošanas prakses principus (GMP), jo gala produktam ir jābūt nekaitīgam, efektīvam un kvalitatīvam.
Dr. Moshe Israeli norādīja, ka cilmes šūnu terapijas mainās un progresē, bet ir jāievēro daudzi ētiskie aspekti. Dotajā bridi pasaulē ir daudz un dažādas debates un viedokļu, kas rada lielu iespaidu uz pasauli, tādēļ ir grūti teikti, kas ir pareizi un kas ir nepareizi. Bet cilmes šūnu nozare kustas uz priekšu un šajā jomā visiem iesaistītajiem cilvēkiem ir jāsadarbojas un jāveido dialogs.
Ēriks Jakobsons, stāstot par cilmes šūnu pielietošanu Latvijā, min, ka diemžēl šāda terapijas izveide Latvijā norisinās ļoti lēni un sarežģīti, jo Zaļu Valsts Aģentūra (ZVA) līdz šim nav izstrādājusi prasības, un diskusija vēl joprojām turpinās. 
J. Šteinbergs izteica vēlmi šāda veida diskusijas veidot biežāk, lai izglītotu publiku, arī politiķus. Cilmes šūnas nav maģija, tās ir normālā medicīnas procedūrā, ar padziļinātu pētniecību un stingru kvalitātes kontroli. 


Back
Zvanīt