Uzdod savu jautājumuclose
* - Obligātie lauki

Pirmdzemdētājas vecums virs 35 gadiem, ar to saistītas komplikācijas un perinatālie iznākumi

IVF Riga
https://www.ivfriga.lv/jaunumi.html2014-11-05
Pēdējo desmit gadu laikā ir strauji palielinājies vēlīno dzemdību skaits visā pasaulē.
Vairāki aplūkoti pētījumi uzskata, ka pirmdzemdētājām virs 35 gadu vecuma ir lielāks risks attīstīties gestācijas cukura diabētam, grūtniecības hipertensijai, placentas patoloģiskai piestiprināšanai, kā arī lielāks dzemdību komplikāciju skaits, piemēram – vakuum ekstrakcija, ķeizargrieziena operācija, placentas manuāla ablācija. Biežāk sastopams Dauna sindroms jaundzimušajiem vai priekšlaicīga piedzimšana.
Izpētot 946 dzemdību vēstures tika iegūti daudz dažādi dati, kas liecina, ka katrai sievietei ir individuāla grūtniecības un dzemdību norise un perinatālie iznākumi. Pirmdzemdētājām virs 35 gadu vecuma ir lielāks grūtniecības komplikāciju skaits  – gestācijas cukura diabēts, preeklampsija/eklampsija un grūtniecības hipertensija. Statistiski ticamas atšķirības starp grupām netika atrastas starp placentas priekšlaicīgu atslāņošanās. Tika pierādīts, ka pētījuma grupā ir augstāks dzemdību komplikāciju skaits  – vaginālās asistētās dzemdības, ķeizargrieziena operācija, placentas manuāla ablācija. Biežāk sastopami arī nelabvēlīgie perinatālie iznākumi  – Dauna sindroma, novietošana jaundzimušo intensīvas terapijas nodaļā, RD, 1 min Apgares skalas radītāji ir zemāk par 7 ballēm. Statistiski ticamās atšķirības netika atrastas starp jaundzimušo svaru un priekšlaicīgi dzimušajiem.
Pētījuma laikā tika pierādīts, ka ne viss vecums pats par sevi ietekmē nelabvēlīgo perinatālo iznākumu biežumu, bet ar vecumu saistītās saslimšanas, piemēram, gestācijas cukura diabēts un iepriekš veikto ginekoloģisko invāzīvo manipulāciju rezultāts. Līdz ar vecumu palielinās risks saslimt ar ekstraģenitālām, seksuāli-transmisīvām, nespecifiskām dzimumceļu infekcijām un ginekoloģiskām saslimšanām, līdz ar to, sievietēm virs 35 gadu vecuma ir daudzreiz lielāks risks smagākai grūtniecības un dzemdību norisei.
Vecmātei/ginekologam ir jābūt gataviem šādu komplikāciju attīstībai.Laicīgi atpazīts un likvidēts riska faktors vai pataloģija, kas var radīt tālākās komplikācijas, samazina arī nelābvelīgo iznākumu riskus, kas sekmē veselīgākās paaudzes attīstībai.

M. Urbo  – vecmāte


Back
Zvanīt