Uzdod savu jautājumuclose
* - Obligātie lauki

Spermas kompleksais izmeklējums

IVF Riga
https://www.ivfriga.lv/jaunumi.html2013-10-14
Pirms plānot grūtniecību vai iepriekšējie centieni tikt pie bērniņa ir bijusi neveiksmīgi ir svarīgi atcerēties, ka 40% no neauglības iemesliem pāriem ir saistīti ar vīrieša neauglību, pēc jaunākajiem datiem pat līdz 50%. Šādu iemeslu dēļ ir ieteicams veikt komplekso spermas analīzi, kurā tiek piedāvāta: standarta spermas analīze (kustība, morfoloģija un Mar-tests), funkcionalitātes tests (nobriedušu spermatozoīdu daudzums) un DNS fragmentācijas tests (spermatozoīdu daudzums bez DNS bojājumiem).

Spermas analīze

Šo analīzi ir ieteicams veikt, lai pārbaudītu vīrieša spermas un tajā esošo spermatozoīdu kvalitāti. Ja gada laikā pārim neizmantojot kontracepcijas līdzekļus un metodes nav iestājusies grūtniecība, tad viena no pirmajām analīzēm, ko iesaka veikt ir spermas analīze, lai pārbaudītu spermas vispārējo kvalitāti. Analīzē tiek noteikta spermatozoīda koncentrācija mililitrā un kopējā ejakulātā, to kustīgums un morfoloģija. Kā arī tiek veikts Mar-tests, kurā nosaka antispermālo antivielu (atbild par organisma imūno reakciju pret spermatozoīdiem) klātbūtni uz spermatozoīda virsmas.

Funkcionalitātes tests

Ja veicot spermas analīzi uzrādītie rādītāji ir normas robežās, bet grūtniecība, diemžēl, neiestājas, tad ieteicams ir veikt funkcionalitātes testu. Spermas analīzē tiek veikta vizuāla tās novērtēšana. Diemžēl, labas analīzes neizslēdz citus neredzamos defektus, ka piemēram nenobrieduši spermatozoīdi. Tikai nobrieduši spermatozoīdi ir spējīgi veiksmīgi apaugļot olšūnu. Olšūnas apvalkā ir hialuronskābe, lai spermatozoīdi piesaistītos olšūnai un būtu spējīgi izšķīdināt to, kā arī veiksmīgi apaugļot olšūnu. Tikai nobriedušu spermatozoīdu galviņā ir hialuronskābes piesaistes receptori. Nenobriedušiem spermatozoīdiem ir paaugstināta DNS fragmentācija, aneiploīdija (hromosomu skaita izmaiņas) un nenobriedusi citoplazma.

DNS fragmentācija

DNS fragmentācijas testu būtu nepieciešams veikt pacientiem ar: 
 • neizskaidrojamu neauglību,
 • apstājušos embriju attīstību,
 • sliktu blastocistu veidošanos,
 • vairākkārtējiem neveiksmīgiem cikliem,
 • grūtniecības pārtraukšanos agrīnā laikā,
 • varikocēli u.c.
Dažos gadījumos spermas DNS fragmentāciju var samazināt, mainot dzīvesveidu, lietojot uzturā antioksidantus, kas iznīcina brīvos radikāļus, kā arī ārstējot slimības, kas var būt par cēloni DNS fragmentācijai. Tādā gadījumā, kad vispārējie spermas parametri – kustīgums, koncentrācija, morfoloģija – ir normas robežās, joprojām neveiksmīgu procedūru iznākumu cēlonis var būt sperma. Spermas DNS fragmentācija izpaužas kā DNS saites pārrāvums abās vai vienā DNS spirālē. Ja pārrāvums skar gēnus, kas nepieciešami embrija attīstībai un implantācijai tad embrijs kādā posmā var iet bojā.
DNS fragmentācijas iemesli var būt:
 • oksidatīvais stress, infekcijas,
 • zāļu lietošana,
 • smēķēšana,
 • piesārņojums apkārtējā vidē (smagie metāli, piesārņots gaiss),
 • vecums,
 • uzturs,
 • paaugstināta temperatūra sēkliniekos u.c.
Lai izslēgtu no iespējamajiem neauglības iemesliem dažādus veselības traucējumus jeb slimības (prostatas iekaisums, iekaisums, varikocēli, kriptorhismu u.c.), kas ietekmē spermas kvalitāti ir ieteicama konsultācija pie urologa-androloga .


Back
Zvanīt