Uzdod savu jautājumuclose
* - Obligātie lauki

Ģenētiskā materiāla banka

iVF Riga atvēra pirmo oficiālo ģenētiskā materiāla banku Eiropā. Tā ir speciāli aprīkota ar saldēšanas sistēmu, kur glabājas cilvēku reproduktīvās šūnas – spermatozoīdi, olšūnas (oocīti) un embriji. Pašu ģenētiskā materiāla saglabāšanas nepieciešamība – spermatozoīdu vai olšūnu – var rasties pacientiem, kuri plāno vēža vai citu smagu saslimšanu ārstēšanu. Pēc minēto saslimšanu ārstēšanas ir liels risks sastapties ar neauglības problēmu gan sievietei, gan vīrietim.

Lēmumu par ģenētiskā materiāla sasaldēšanu un saglabāšanu var pieņemt arī absolūti veseli cilvēki, kuri neplāno šobrīd kļūt par vecākiem, bet kuri vēlas saglabāt fertilitāti līdz brīdim, kad grūtniecība būs vēlama.

Neauglības ārstēšanas ciklā var būt apaugļotas dažas olšūnas, no kurām pēc tam veidojas embriji. Parasti dzemdes dobumā tiek ievadīti 1 līdz 2 embriji, bet palikušos labas kvalitātes embrijus sūta uz sasaldēšanu. Embriji var droši uzglabāties ģenētiskā materiāla bankā 10 gadus, gaidot nākamo transfēru sievietes organismā.

Brīdī, kad pāris ieplānos vēl vienu bērniņu, embriji tiks atkausēti un pārnesti pacientes dzemdes dobumā, kas pamatīgi atvieglo mākslīgas apaugļošanas ciklu, jo nav nepieciešams veikt olnīcu stimulāciju un punkciju.

Šodien jau skaidri redzams, ka ģenētiskā materiāla mūsdienīgas sasaldēšanas un saglabāšanas metodes ir absolūti drošas, gan attiecībā uz reproduktīvām šūnām, gan embrijiem. Teorētiski ģenētiskais materiāls var uzglabāties bezgalīgi, bet Latvijas Republikas likumdošana ierobežo saglabāšanas periodu līdz 10 gadiem.

Ģenētiskā materiāla sasaldēšana un uzglabāšana iVF Riga reproduktīvo šūnu bankā

Ģenētiskā materiāla sasaldēšana (kriokonservācija)

Kas ir kriokonservācija?

Kriokonservācija ir ģenētiskā materiāla (olšūnu, spermas, embriju) sasaldēšana pie zemām temperatūrām, droša un pārbaudīta metode, kas neietekmē embrija attīstību, kā arī olšūnu un spermatozoīdu apaugļošanas spēju. Klīnika iVF Riga izmanto vitrifikācijas metodi (ultra-ātrā sasaldēšana), kas sniedz iespēju saglabāt ģenētisko materiālu ar augstu izdzīvošanas spēju – 98% apmērā pēc atsaldēšanas. Kriokonservācija dod iespēju ieņemt bērnu pēc dažiem gadiem, tajā skaitā arī cilvēkiem, kuri veikuši onkoloģisko slimību ārstēšanu. Šī procedūra sievietēm tiek rekomendēta, jo samazina atkārtotu olnīcu stimulāciju un folikulu punkciju skaitu, attiecīgi samazinās medikamentu lietošanas slogs sievietes organismā. Kriokonservācija paaugstina grūtniecības iespējamību, kā arī dod iespēju ziedot savu ģenētisko materiālu citām neauglīgām ģimenēm.

Kam ieteicama olšūnu un spermatozoīdu kriokonservācija?

Kriokonservācija tiek veikta gadījumos, kad vēlaties atlikt bērnu plānošanu, vai, ja tiek diagnosticēta onkoloģiska saslimšana, kad kriokonservācija jāveic, lai saglabātu ģenētisko materiālu. Reproduktīvā funkcija ietekmē uz vēža ārstēšanu un otrādi: grūtniecība var likt nopietnus šķēršļus ārstēšanas ceļā, un vēlāk arī pati ārstēšana var kļūt par iemeslu neauglībai. Pacientiem ar onkoloģiskām slimībām tiek rekomendēta kriokonservācija pirms ķīmijterapijas un staru terapijas, lai saglabātu reproduktīvo funkciju un izvairītos no donora spermas vai donoru olšūnu izmantošanas nepieciešamības nākotnē.

iVF Riga piedāvā sasaldēt un saglabāt iegūto ģenētisko materiālu – olšūnas, spermu un embrijus. Sasaldētais materiāls var tikt uzglabāts 10 gadus.

Turklāt iVF Riga klīnika piedāvā īpašu pakalpojumu: ja Jums ir sasaldēti embriji, kas tiek glabāti citās Latvijas klīnikās, mēs nodrošinām šo embriju brīvu un drošu transportēšanu uz mūsu klīniku. Visus transporta izdevumus maksā mūsu klīnika!

Zvanīt