Uzdod savu jautājumuclose
* - Obligātie lauki

Neauglības diagnostika un neauglības ārstēšana

Vēlēšanas tikt pie kopīga bērna ir dziļas pieķeršanās un uzticības izpausme starp diviem cilvēkiem. Tā liecina par abu pušu gatavību uzņemties atbildību par mazo cilvēciņu, kurš ir daļiņa no viņiem abiem.  Tomēr savā praksē nereti ārsti – ginekologi saskaras ar mazuļa ieņemšanas problēmām.
 

Visbiežāk pielietotās mākslīgās apaugļošanas metodes neauglības ārstēšanai iekļauj:

Kas ir neauglība?

Saskaņā ar Pasaules Veselības Organizācijas definīciju, neauglība ir grūtniecības neiestāšanās reproduktīva vecuma sievietēm 1 gada laikā, regulāri dzīvojot dzimumdzīvi  un nelietojot nekādus kontraceptīvos līdzekļus.

Cik bieži ir neauglības gadījumi?

Pēc statistikas datiem neauglības gadījumu biežums pāriem šobrīd svārstās no 10 līdz 20%.

Neauglības iemesls – vai vienmēr tikai sievietes faktors?

Pretēji iesīkstējušajam viedoklim, ka neauglīga var būt tikai sieviete, šobrīd ir zināms, ka sievietes neauglība kā iemeslu bērna ieņemšanas grūtībām  ir~ 35% gadījumu. Vēl ~ 35% gadījumu iemesls var būt vīrieša veselības izmaiņas,bet katra piektā pāra neauglības iemesls ir kopējais faktors – problēmas gan sievietes, gan vīrieša pusē, savukārt 10% gadījumos neauglības iemeslu nav iespējams noteikt.

Vai pastāv faktori, kuri palielina neauglības iestāšanās risku?

Neauglības iestāšanos var sekmēt daudzi faktori, piemēram, dažādas dzimumorgānu infekcijas vai seksuāli-transmisīvas infekcijas.
Neauglības risku palielinošu faktoru struktūrā nozīmīgu vietu aizņem arī slimības, kas skar reproduktīvo sistēmu (sievietēm: hroniski dzemdes piedēkļu iekaisumi, olnīcu cistas un cistomas, dzemdes mioma, endometrioze u.c.; vīriešiem: infekcijas, paaugstināta temperatūra sēkliniekos, varikocele u.c.), legālu un spontāno abortu sekas; kaitīgie ieradumi, kā arī hormonālo un kontraceptīvo medikamentu lietošana bez ārsta kontroles un hormonālais stāvoklis.
Nevar arī izslēgt neauglības gadījumu pieaugumu pēdējos gados , ko veicina nelabvēlīgi vides faktori, emocionālais stress, intensīvais dzīves ritms, kas visbiežāk izpaužas lielpilsētu apstākļos.

Neauglība - vai to ir iespējams izārstēt?

Gadījumā, ja pārim neizdodas ieņemt bērniņu, nepieciešams nekavējoties kopā vērsties pie speciālista, kurš specializējas šīs problēmas ārstēšanā. Neauglībai var būt daudz iemeslu, taču lielākā daļa no tiem var tikt diagnosticēti un izārstēti.
Precīza un rūpīga neauglības iemeslu diagnostika ir veiksmīgas ārstēšanas pamats, lai kāda būtu diagnoze.

Kā notiek konsultācija ar ārstu?

Pirmā konsultācija ir ļoti būtiska, tās laikā bieži vien kļūst skaidrs turpmākās darbības virziens. Papildus sarunai ar pāri pirmā konsultācija ietver arī rūpīgu anamnēzes ievākšanu, US diagnostiku, ginekoloģisko izmeklēšanu, pēc kuras ārsts izstrādā papildizmeklējumu  orientējošo plānu.  Neauglība var būt gan vīrietim, gan sievietei, gan abiem, tāpēc  izmeklēšana obligāti ir jāveic abiem partneriem.  

Parasti ārsts uzdod sekojošus jautājumus:

  • Cik ilgi pāris cenšas tikt pie bērna; 
  • Vai partneriem iepriekš veikta jebkāda ārstēšana;
  • Kāda veida izmeklēšana tikusi veikta; 
  • Vai pārim ir savs priekšstats par iespējamiem neauglības iemesliem; 
  • Kā neauglības problēma ietekmēja katra partnera dzīvi (savstarpējās attiecības, darbu, pašnovērtējumu);

Starp pacientiem un ārstu ir jāizveidojas uzticēšanās pilnām attiecībām, tas palīdzēs pārim atvērties, nebaidīties uzdot jebkādus jautājumus, apspriest problēmu atklāti. To sekmē arī „iVf Riga” klīnikas mājīgā atmosfēra un labvēlīgā gaisotne, kā arī draudzīgā un profesionālā pieeja no personāla puses.
Neauglības ārstēšana prasa laiku, pacietību un izturību. Uzsākot ārstēšanu, Jums ir jājūt, ka saņemat pilnu informāciju un atbildes uz visiem Jūs interesējošiem jautājumiem. Pirms konsultācijas pie speciālista mēs rekomendējam sagatavot jautājumu sarakstu un paņemt līdzi visus esošos dokumentus par iepriekšējo ārstēšanu, diagnostikas rezultātus un izrakstus.

Kādos gadījumos ieteicams veikt mākslīgo apaugļošanu?

Gadījumā, ja sievietes neauglības ārstēšana ir neefektīva arī pēc iespējamo iemeslu novēršanas, vai arī pastāv vīrieša neauglības faktors, kas arī nevar tikt koriģēts, tiek rekomendēts izmantot reproduktoloģijas palīgtehnoloģijas, galvenokārt tā ir mākslīgā apaugļošana.  

Griežoties pēc palīdzības pie profesionāļiem, Jūs pieņemat pareizo lēmumu. Mēs pateicamies par uzticēšanos, kuru Jūs apliecināt ar šo soli. Mūsu komanda, kas sastāv no ārstiem, embriologiem, biologiem, medmāsām un koordinatoriem, pielietos visus spēkus, lai Jums palīdzētu!  


 

Zvanīt