Uzdod savu jautājumuclose
* - Obligātie lauki

Transrektālā prostatas ultrasonogrāfijas izmeklēšana

IVF Riga
https://www.ivfriga.lv/noderigi/raksti.html2020-10-28

Kas ir transrektālā prostatas ultrasonogrāfijas izmeklēšana?

Tas ir speciāls ultrasonogrāfijas veids, kurā priekšdziedzeri jeb prostatu apskata caur taisno zarnu. Šī pieeja ir vislabākā, jo priekšdziedzeris atrodas tieši blakus taisnajai zarnai un ir labi vizualizējams, savukārt transabdominālās ultrasonogrāfijas (caur vēdera sienu) izšķirtspēja ir mazāka, jo šeit prostatai priekšā atrodas skrimslis, kas traucē vieglai signālu pārvadei no ultrasonogrāfa.

Kā notiek transrektālā prostatas ultrasonogrāfijas izmeklēšana?

Lai izdarītu šo izmeklējumu, apmēram pirksta resnuma speciālu ierīci - ultraskaņas detektoru ievada taisnajā zarnā apmēram 5-6 cm dziļumā nedaudz aiz slēdzējmuskuļa. Vīrietis sajūt nelielu spiedienu, taču parasti tas nav sāpīgi (tiek arī izmantots anestezējošs gels).

Kādos gadījumos jāveic transrektālā prostatas sonogrāfija?

Transrektālā prostatas sonogrāfija ļauj labi apskatīt priekšdziedzeri un izvērtēt tā dažādas saslimšanas - īpaši labdabīgu hiperplāziju jeb adenomu (kas raksturīga katram trešajam vīrietim gados, kad urinācija kļūst biežāka un apgrūtinošāka) un prostatas iekaisumus jeb prostatītu (raksturojas ar sāpēm vēdera lejasdaļā, starpenē, un arī urinācijas izmaiņām). Tāpat var apskatīt sēklas pūslīšus, kas atrodas blakus prostatai un kuri producē 60-70% no sēklas šķidruma: tas ir aktuāli pacientiem ar neauglības problēmām.

Klīnikā iVF Riga šo izmeklējumu veic starptautiski sertificēts ārsts andrologs Dr. Juris Ērenpreiss, MD, PhD, Androloģijas un uroloģijas centra iVF Riga vadītājs.
Androloģijas un uroloģijas centrs iVF Riga ir pirmais Eiropas Androloģijas Akadēmijas akreditētais androloģijas centrs Latvijā.


Back
Zvanīt