Uzdod savu jautājumuclose
* - Obligātie lauki

Rh zigositātes tests

Rēzus faktors (Rh) ir olbaltumviela, kura atrodama uz sarkano asins šūnu virsmas lielākajai daļai populācijas. 

Šādus cilvēkus sauc par Rēzus pozitīviem. Gadījumā, ja Rēzus olbaltumvielas uz šūnu virsmas nav, cilvēks ir Rēzus negatīvs.

Par Rēzus faktoru atbild gēns, kuru mantojam no abiem saviem vecākiem. Rēzus negatīvi cilvēki gan no mammas, gan tēta ir mantojuši negatīvu jeb “-” alēli (“--”). Rēzus pozitīvi indivīdi nes vismaz vienu “+” Rēzus gēnu – “++” vai “+-”.

Rēzus nesaderība var veidoties gadījumā, ja Rēzus negatīva (“--”) sieviete gaida Rēzus pozitīvu bērniņu. Šādā gadījumā, konflikta profilaksei, tiek rekomendēta imūnglobulīna ievadīšana 28. grūtniecības nedēļā un pēc bērna dzimšanas.

  • Ja sievietes partneris ir Rh-, rēzus nesaderība neveidojas, jo visi bērni arī ir Rh-.

Lai noskaidrotu Rh+ partnera ģenētisko statusu (“++” vai “+-”), nepieciešams veikt zigositātes testu. 

  • Ja sievietes partneris ir Rh+ (“++”, homozigots), visi pāra pēcnācēji būs Rh+ un visās grūtniecībās indicēta imūnprofilakse ar Rh imūnglobulīnu.
  • Ja sievietes partneris ir Rh+ (“+-”, heterozigots), 50% pāra pēcnācēju būs Rh- asins grupa, pie kuras imūnprofilakse nav nepieciešama, bet 50% gadījumu gaidāmais bērns būs Rh+ un nepieciešama Rh imūnglobulīna ievade. Šādā gadījumā būtu rekomendējams katras nākamas grūtniecības laikā pārbaudīt gaidāmā bērna Rh faktoru, lai lemtu par imūnprofilakses nepieciešamību.
Sazinieties ar mūsu pacientu koordinatoriem:
Jeļena Silkalna
Jeļena Silkalna
Sazināties!
Marina Vaļetko
Marina Vaļetko
Sazināties!
Nadežda Hroļenko (Runce)
Nadežda Hroļenko (Runce)
Sazināties!
Zita Gaidule (bērna kopšanas atvaļinājumā)
Zita Gaidule (bērna kopšanas atvaļinājumā)
Sazināties!

Seko mums sociālajos tīklos
Zvanīt