Uzdod savu jautājumuclose
* - Obligātie lauki

Spermogramma: kā sagatavoties analīzes nodošanai?

Maksimāli precīzai un adekvātai ejakulāta izmeklēšanai un rezultātu interpretācijai, ir ļoti svarīgi pareizi sagatavoties spermas nodošanai. No tā ir atkarīga diagnozes noteikšana un ārstēšanas nepieciešamības izvēle.

Pamatnoteikumi, kas jāievēro pirms spermas nodošanas:

  • Pirms analīzes nodošanas vīrietim jāatturas no seksuālām attiecībām vismaz trīs dienas, bet ne ilgāk par vienu nedēļu. Intīma tuvība pirms analīzes nodošanas var izraisīt ejakulāta apjoma samazināšanos un spermatozoīdu skaitu tajā. Atturēšanos vairāk par septiņām dienām pirms spermas analīzes nodošanas var izraisīt nobriedušo spermatozoīdu bojāeju.
  • Jāatturas no alkohola vai narkotisko vielu (ieskaitot “spice”, marihuāna) lietošanas jebkādā veidā, lai izvairītos no spermatozoīdu kustīguma samazināšanās, formas maiņas un pat bojāejas.
  • Spermas radītāju uzlabošanai vienu dienu pirms nodošanas ir ieteicams atturēties no stipras melnās tējas, kafijas un smēķēšanas.
  • Ir ieteicams izslēgt treknu un ceptu pārtiku, lai izvairītos no ejakulāta apjoma un spermatozoīdu kustīguma samazināšanās. Spermas radītāju uzlabošanai, pārtikā ir jālieto veselīgi produkti, kas ir bagāti ar vitamīniem un šķiedrvielām (augļi un dārzeņi), olbaltumi (liesa gaļa, liellopu gaļa, vistas gaļa, trušu gaļa), piena produkti. Kā arī spermatozoīdu nobriešanas uzlabošanai, ir svarīga vitamīnu pietiekoša daudzuma lietošana uzturā (īpaši C vitamīns un cinks)
  • Organisma pārkaršana arī negatīvi ietekmē spermatozoīdu izstrādi, jo spermatozoīdu nobriešanai optimālai temperatūrai jābūt 1-2 oC zemākai par ķermeņa normālu temperatūru (34 – 35 oC). Tāpēc vienu dienu pirms spermas nodošanas nav ieteicams apmeklēt pirti un iet karstā vannā.

Nav ieteicams nodot analīzi:

  • Saaukstēšanas un akūtu respirātoro vīrusu saslimšanas ar paaugstinātu ķermeņa temperatūru gadījumos;
  • Uroģenitālas sistēmas orgānu iekaisuma procesu gadījumos (uretrīts, prostatīts);
  • Infekciju un seksuāli-transmisīvu slimību gadījumos (bruceloze, gonoreja, gripa, epidēmiskais parotīts, sifiliss, tuberkuloze, drudzis), kas var izraisīt sēklinieku atrofiju, spermatozoīdu kustīguma traucējumus un spermatozoīdu daudzuma samazināšanos. Seksuāli-transmisīvas slimības, proti hlamidioze un gonoreja, var nosprostot sēklinieka piedēkļa izvadu (epididymidis), kas izraisa neauglību;
  • Antibiotiķu vai antidepresantu lietošanas gadījumā;
  • Anabolisko steroīdu, kas var izraisīt hormonālo funkciju traucējumus, lietošanas gadījumā.

Visos augstākminētos gadījumos sperma ir jānodod ne ātrāk par 1-2 nedēļām pēc izveseļošanās, klīnisko un laboratorisko radītāju normalizācijai un pilnīgai zāļu līdzekļu izvadīšanai no organisma.

Ieteicams ierobežot smagu un ilglaicīgu fizisko slodzi vienu dienu pirms analīzes nodošanas, jo organisma pārslodze, pienskābes uzkrāšana muskuļos un testosterona līmeņa samazināšanos var izraisīt spermas radītāju pasliktināšanās.

Stresi, nepietiekams miegs un emocionālā pārslodze var izraisīt pacienta hormonālā fona traucējumus.

Spermas izmeklējumu precizitātei ir ieteicams nodot spermu tieši klīnikas telpās, lai izvairītos no viltus spermas parametru pasliktināšanās dažādu fizisko faktoru ietekmē transportēšanas laikā.

Maksimāli pareizu rezultātu iegūšanai ir ieteicams veikt spermas analīzes divas reizes ar 3 nedēļu intervālu. Ja analīžu rezultāti ievērojami atšķiras, tiek veikta trešā papildus spermas analīze.

Pirms spermas nodošanas ir obligāti jāizlasa instrukcija līdz galam un stingri jāseko tai.

Ja materiāls tiek iegūts ārpus klīnikas, tas ir jāpiegādā vienas stundas laikā, ievērojot temperatūras režīmu (20 – 40oC), nekādā gadījumā nedrīkst atdzesēt vairāk par 100С.

Sazinieties ar mūsu pacientu koordinatoriem:
Jeļena Silkalna
Jeļena Silkalna
Sazināties!
Marina Vaļetko
Marina Vaļetko
Sazināties!
Nadežda Hroļenko (Runce)
Nadežda Hroļenko (Runce)
Sazināties!
Zita Gaidule (bērna kopšanas atvaļinājumā)
Zita Gaidule (bērna kopšanas atvaļinājumā)
Sazināties!

Seko mums sociālajos tīklos
Zvanīt